• 1402/05/29 - 11:48
  • - تعداد بازدید: 140
  • - تعداد بازدیدکننده: 129
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
  • /ZLab

افزایش پنج برابری مالاریا در کشور/ احتمال مالاریا در بیماران تب دار

رییس اداره بیماری های منتقله ناقلین وزارت بهداشت از افزایش پنج برابری مالاریا در کشور خبر داد و گفت: کادر درمان به احتمال مالاریا در تمامی بیماران تب دار توجه کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر احمد رییسی در کنفرانس علمی یکروزه «برنامه حدف مالاریا در ایران» اظهار کرد: بارندگی های سیل آسا در استان های مجاور پاکستان، افزایش اقامت ایرانیان در نقاط صفر مرزی جنوب شرق کشور برای مبادلات سوخت ظرفیت انتقال مالاریا به ایران را افزایش داده است.

 

وی با بیان اینکه به دلیل مسافرت های شغلی به استان سیستان و بلوچستان نیز شاهد افزایش ابتلا در سایر استان ها هستیم، افزود: گزارش آخرین وضعیت مالاریا در سال 2022   نشان می دهد که پنج هزار و 677 مورد ابتلا به این بیماری در ایران ثبت شده است.

 

رییسی ادامه داد: موارد ابتلا به مالاریا در سال 1401 نسبت به سال 1400 در ایران پنج برابر شد، این در حالی است که در یک دهه اخیر این میزان از تعداد هزار و 300 مورد تجاوز نکرده بود و حتی در برخی سالها کمتر از هزار مورد بوده است.

 

رییس اداره بیماری های منتقله ناقلین وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: فاصله زمان بروز علائم مالاریا تا تشخیص بیماری در اکثر موارد ابتلا بیش از 48 ساعت است که این زمان بالا علاوه بر خطر وخیم شدن حال بیماران، احتمال گسترش بیماری در استان های مالاریا خیز  و همچنین استان های مستعد را افزایش می دهد.

 

وی با اشاره به اهمیت توجه به احتمال مالاریا در تمامی بیماران تب دار، گفت: اجرای برنامه های آموزشی در زمینه مراقبت، بیماریابی، تشخیص میکروسکوپی و درمان بیماری برای بهورزها، کارشناسان آزمایشگاه و پزشکان می تواند به بیماریابی هدفمند به ویژه در گروههای پر خطر مانند نیروهای نظامی و انتظامی شاغل در مناطق مرزی کمک کند.

 

دکتر فرانک رحیمی؛ مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز اظهار کرد: 66 درصد از کل موارد شناسایی شده مالاریا در استان تهران طی سالهای 1397 تا مرداد 1402 در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار داشته اند.

 

وی با بیان اینکه در همه گیری کرونا به دلیل کاهش ترددها، آمار ابتلا به مالاریا کاهش پیدا کرد، افزود: در سال 1401 و ماه های ابتدایی سالجاری به دلیل سکونت اتباع خارجی در غرب و جنوب غرب استان تهران، میزان موارد ابتلا به مالاریا نیز افزایشی شده؛ به طوریکه 83 درصد از اتباع افعانستانی مبتلا به مالاریا، کسانی هستند که از زمان ورودشان به کشور کمتر از چهار ماه می گذرد.

 

رحیمی ادامه داد: متاسفانه مشکل اساسی در تشخیص بیماران مبتلا به مالاریا مراجعه دیر هنگام آنان به مراکز بهداشتی است با این وجود در همه موارد تشخیص داده شده در زمان کمتر از شش ساعت، درمان بیمار در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شده است.

 

وی گفت: خوشبختانه طی سالهای اخیر در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران، مورد بومی ابتلا به مالاریا نداشتیم و اکثر افراد مبتلا، اتباع خارجی و یا هموطنانی هستند که به تازگی به کشورهای مالاریا خیز و یا جنوب و جنوب شرق ایران سفر داشته اند.

 

گفتنی است، کنفرانس علمی یکروزه «برنامه حدف مالاریا در ایران» با محوریت «مراقبت، تشخیص و درمان بیماری» یکشنبه بیست و نهم مرداد 1402 در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : اخبار برتر,بهداشت و سلامت
  • کد خبر : 19082
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
حسین دزفولی
خبرنگار:

حسین دزفولی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید