• 1402/07/10 - 21:42
  • - تعداد بازدید: 174
  • - تعداد بازدیدکننده: 167
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
  • /Zgjc
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا مطرح کرد:

مبتلایان به این 6 بیماری حتما از ماسک استفاده کنند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه کرونا فراموش شده اما هنوز وجود دارد و تمام نشده است، از روند رو به افزایش ابتلا به آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بیماری‌های مزمن، قلبی، تنفسی و کلیوی دارند و 6 ماه از آخرین تاریخ تزریق واکسن شان گذشته بهتر است در اماکن و محافل شلوغ از ماسک، استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه هشتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه نخستین جلسه این کمیته در فصل پاییز با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد و با اشاره به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا و سویه‌های در گردش آن در جهان و ایران و همچنین آنفلوآنزا، عنوان کرد: بر اساس گزارش‌ها، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا علیرغم افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در اکثر کشورها رو به کاهش بوده است.

جماعتی افزود: در کشورمان میزان ابتلا به آنفلوآنزا و نوع H1 و H3 در هفته های اخیر رو به افزایش بوده است که باعث ایجاد نگرانی هایی شده چرا که میزان بستری بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نیز رو به افزایش و علائم آن، مشابه کروناست که باید پس از تشخیص قطعی آنفلوآنزا، کرونا و یا ویروس RSV درمان بیماران انجام شود.

وی تصریح کرد: در هفته های اخیر میزان ابتلا به آنفلوآنزا بر اساس گزارش های مختلف نسبت به کرونا در برخی مناطق کشور بیشتر بوده، بنابراین باید افراد پرخطر، سالمندان، بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، کلیوی، قلبی مزمن، مبتلایان به سرطان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی تحت نظر پزشک معالج و همچنین کادر بهداشتی و درمانی نیز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.   

جماعتی با اشاره آخرین زیرسویه های کرونا در جهان، گفت: در ماه های قبل، زیرسویه Eric یا EG.5 در اکثر کشورها در حال گردش بود که به تدریج در حال کاهش و جایگزین شدن زیرسویه BA.2.86 یا Pirola با آن است که سرایت زایی بالایی دارد اما از نظر میزان مرگ و میر تغییرات زیادی ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن های تک ظرفیتی و چندظرفیتی خارجی بر اساس زیرسویه XBB ساخته شده بود، گفت: باتوجه به تنوع زیرسویه های جدید، به‌نظر نمی رسد که واکسن هایی که بر اساس زیرسویه XBB در دنیا ساخته شده، اثرات و کارایی بالایی داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: در شرایط کنونی باید استفاده از داروی «پکسلووید» در دستور کار قرار گیرد، البته نیاز است سازمان غذا و دارو، این دارو را وارد فهرست دارویی کشور کند تا بر اساس پروتکل های کشوری به بیماران نیازمند ارائه شود چون می تواند تا 80 درصد از پیشرفت بیماری و مرگ و میر، جلوگیری کند.

به گزارش وبدا، جماعتی با تاکید بر اینکه افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بیماری‌های مزمن، قلبی، تنفسی و کلیوی دارند و 6 ماه از آخرین تاریخ تزریق واکسن شان گذشته بهتر است در اماکن و محافل شلوغ از ماسک، استفاده کنند، افزود: همچنین برای نیروهای حوزه درمان و بیمارستان‌ها به ویژه کارکنان بخش های تنفسی و عفونی، لازم است حتما از ماسک استفاده شود. همچنین در صورت امکان بهتر است در بیمارستان های دانشگاهی و بزرگ از تست های سریع برای کمک به تشخیص کرونا، استفاده شود.

وی با اشاره به اختصاص چندین دستگاه NGS به کشورمان در دوران همه گیری کرونا، گفت: این دستگاه ها برای رصد و ردیابی ویروس های تنفسی و زیرسویه های در حال گردش و جدید کرونا در کشورمان مورد استفاده قرار می‎‌گیرد که نیاز است لایسنس این دستگاه ها اخذ شود که امیدواریم از سوی وزارت بهداشت و معاونت بهداشت این وزارتخانه انجام شود تا در ردیابی ویروس ها، مشکلی در سطح کشور نداشته باشیم.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : اخبار برتر,بهداشت و سلامت
  • کد خبر : 20878
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید