• 1401/11/23 - 14:25
  • - تعداد بازدید: 181
  • - تعداد بازدیدکننده: 169
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
  • /ZCT9
در نشست 17 رئیس دانشگاه علوم پزشکی با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

111 میلیارد تومان قراداد ماموریت‌های ملی تحقیقات و فناوری امضا شد

قراردادهایی به ارزش ۱۱۱ میلیارد تومان میان ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در راستای ماموریت سپاری اولویت‌های تحقیقاتی سلامت کشور امضا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در نشستی که با حضور ۱۷ رئیس و معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی و دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و مدیران معاونت برگزار شد؛ اولویت‌های تحقیقات و فناوری نظام سلامت کشور در قالب ماموریت‌های ملی جهت هزینه کرد سهم یک درصد آیین نامه اجرایی ماده 56، به دانشگاه های علوم پزشکی به صورت رسمی واگذار شد.
دکتر یونس پناهی، با بیان این مطلب تاکید کرد: این ماموریت ها با هدف ارتقای تاثیرگذاری تحقیقات حوزه سلامت و پیرو اطلاع رسانی و پیگیری فرآیندهای منجر به تعریف پروژه های کلان منطبق با ماموریت های محوله به دانشگاه سپرده شده است.

وی با اشاره به اینکه ماموریت‌های شناسایی شده در سه حوزه در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: توسعه علم و دانش و مرجعیت‌های علمی در وهله اول است زیرا صنعت و فناوری ایجاد نمی‌شود مگر اینکه دانش در آن حوزه تولید شده باشد و پشتوانه آن مقالات و تحقیقات علمی باشد.  نگاه دوم حوزه فناوری است؛ در سالی که گذشت به دلیل نام گذاری سال توسط مقام معظم رهبری به این حوزه توجه ویژه شد برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار قوی عمل کردند. سومین حوزه زیرساخت‌هاست که برای تکمیل زیرساخت‌های اتاق‌های تمیز، مراکز رشد و فناور و دانش بنیان از این ظرفیت می‌توان استفاده کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ادامه به مشکلات کشور مانند بار بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلب و عروق، سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی و تروماهای ناشی از تصادفات و غیره اشاره و تصریح کرد: اگر به این مقوله‌ها به صورت جدی پرداخته نشود در آینده با تبعات آن در جامعه مواجه می‌شویم. بنابراین با پیش بینی‌های انجام شده اولویت‌های و نیازهای کشور در این حوزه شناسایی شده است و طبق آن ماموریت‌هایی به دانشگاه‌ها متناسب با توانمندی و ظرفیت هر یک واگذار می شود.

وی با تاکید بر اینکه ماموریت‌مداری برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است، یادآور شد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در برابر چالش‌های سلامت کشور مسئول هستند و در احصا و واگذاری ماموریت‌ها به توانمندی و سوابق فعالیت دانشگاه‌ها توجه شده است. امروزه امکان ندارد دانشگاه ها به صورت جزیره‌ای و مستقل از یکدیگر فعالیت کنند انتظار می‌رود کلان مناطق کشور با یکدیگر همکاری کنند.

اعطای جوایز به برگزیدگان حقوقی جشنواره رازی

او اعلام کرد: جوایز بیست و هشتمین جشنواره‌ تحقیقات و فناوری علوم پزشکی در بخش حقیقی پرداخت شده است و علاوه بر آن برای نخستین بار جوایزی برای دانشگاه علوم پزشکی برتر در نظام ارزشیابی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی در نظر گرفته شده است. رتبه نخست یک میلیارد، رتبه دوم ۷۰۰ میلیون تومان، رتبه سوم ۵۰۰ تومان اعطا خواهد شد.مراکز تحقیقاتی برگزیده نیز هر یک ۲۰۰ میلیون تومان اعطا خواهد شد.
بودجه موسسه نیماد فراخوان محور می‌شود
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: از سال آینده درصد عمده بودجه موسسه نیماد را به صورت ماموریت مداری در قالب دریافت طرح های RFP با محوریت دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه‌های مورد نیاز کشور تحت نظر کمیته‌های تخصصی صرف خواهد شد.

زیرساخت های تحقیقاتی کشور به اشتراک گذاشته شوند
دکتر قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، تهران با اشاره به اینکه وقتی کشور به سمت بهبود پیش می‌رود که تضاد منافع رفع شود، اظهار داشت: باید همه کمک کنیم تا یکپارچگی در سطح کشور برقرار شود. عدالت در پژوهش فقط به معنای برابری نیست بلکه به معنای همکاری هم هست.

 وی پیشنهاد کرد: شبکه زیرساخت تحقیقات و فناوری سلامت در کشور فعال شود.

 دکتر پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان اینکه دانشمندان ما در قله های علمی و پژوهشی دنیا حضور دارند، عنوان کرد: دانشگاه های بزرگ امکانات خود را در اختیار دانشگاه‌های کوچکتر قرار دهند.

 وی پیشنهاد کرد: بانک جامعی از تجهیزات تحقیقاتی کشور با امکان دسترسی عمومی برای پژوهشگران ایجاد شود تا از منابع موجود به صورت بهینه استفاده کنیم.

دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ماموریت‌سپاری یک مقوله ضروری است در دنیا هم دانشگاه‌ها در فضای حرفه‌ای خود به سمت واگذاری ماموریت‌ها حرکت کرده‌اند و اکنون معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به درستی به این سمت حرکت کرده است. امروزه رقابت در تولید علم به سوی علم هنجاری متمایل شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیانات مقام معظم رهبری در توصیه به ماموریت مداری نیز به این مقوله اشاره دارد که مبانی فلسفه تولید علم هم نباید استقراضی باشد بلکه باید علاوه بر محصول، فلسفه تولید آن نیز بومی باشد.

 

ردیف

دانشگاه مادر

ماموریت

1

شهید بهشتی

سرطان با محوریت سرطانهای شایع

2

تهران

بیماریهای غدد و متابولیسم با محوریت دیابت

3

مشهد

بیوتکنولوژی با محوریت تغذیه سالم و فراگیر

4

اصفهان

بیماریهای قلب و عروق

5

تبریز

علوم دارویی با محوریت تامین داروهای بیماریهای خاص و صعب العلاج

6

ایران

مدیریت و اقتصاد سلامت ایران

7

شیراز

سوانح و حوادث با محوریت سوانح جاده ای

8

کرمانشاه

عوامل محیطی و آلودگی هوا

9

مازندران - کلان منطقه یک

جوانی جمعیت

10

قم

بررسی اثر بخشی مداخله آموزشی مبتنی بر طب ایرانی، سبک زندگی ایرانی- اسلامی

11

همدان

اعتیاد

12

لرستان با همکاری ایلام - کلان منطقه 4

گیاهان دارویی

13

اهواز - کلان منطقه 4

ریزگردها و بیماریهای تنفسی

14

کرمان - کلان منطقه 8

آینده پژوهی تحقیقات حوزه سلامت

15

زنجان - کلان منطقه 6

فرآورده های بیولوژیک با تمرکز بر طراحی، ساخت و ارزیابی ایمنی زایی نانو واکسن

16

علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

ارتقای سلامت اجتماعی

17

ایلام

خودکشی

  • گروه خبری : اخبار برتر,بهداشت و سلامت
  • کد خبر : 11436
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید