• 1401/12/14 - 14:50
  • - تعداد بازدید: 182
  • - تعداد بازدیدکننده: 174
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
  • /Zt69
در گفت‌وگو با ایسنا تشریح شد

چرایی افزایش مبتلایان کرونا در کشور/ احتمال بالا رفتن فوتی‌ها

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از افزایش موارد کرونا در کشور و افزایش شهرهای قرمز و نارنجی خبر داد و گفت: زمانیکه موارد سرپایی‌ بیماری افزایش می‌یابد، حتما موارد بستری هم افزایش خواهد داشت و از آنجایی که برخی بیماران که به کرونا مبتلا می‌شوند، بیماری‌های زمینه‌ای هم دارند، در نتیجه احتمال افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا نیز وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران دکتر بابک عشرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در کشور و چرایی افزایش شهرهای نارنجی و قرمز، گفت: در دی ماه اعلام کرده بودیم که از اواخر دی ماه و اوایل بهمن ماه افزایش موارد کرونا را در کشور خواهیم داشت که همین اتفاق هم رخ داد. در واقع روند افزایشی که در حال حاضر شاهدیم، همان افزایشی است که انتظار داشتیم در بهمن ماه اتفاق افتد و همان روند ادامه پیدا کرد. در عین حال تصور می‌کردیم که افزایش موارد شیب تندتری خواهد داشت، اما موارد به صورت کندتر افزایش یافت.

چرایی افزایش شهرهای قرمز و نارنجی 

وی با بیان اینکه بر اساس همین افزایش موارد کرونا برخی از شهرها به حد شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی رسیده‌اند، افزود: به طور کلی زمانیکه موارد سرپایی‌مان افزایش می‌یابد، حتما موارد بستری هم افزایش می‌یابد. در عین حال برخی بیماران که به کرونا مبتلا می‌شوند، مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای هم دارند و در نتیجه احتمال افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا هم وجود دارد. به هر حال این افزایش قابل پیش‌بینی بود و به نظر می‌رسد که این روند افزایشی هم در چند هفته آتی ادامه داشته باشد و در چند هفته آینده این افزایش موارد را داشته و روند افزایشی بماند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: این افزایش موارد در ادامه پیک هشتم است، منتها در پیک هشتم موارد آنقدر و به اندازه بهمن ماه سال گذشته بالا نرفته است و در عین حال هنوز هم زود است که بگوییم آیا افزایش موارد به حد سال گذشته می‌رسد یا خیر. بر همین اساس هم باید مراقب باشیم؛ چراکه کرونا بیماری است که بعید می‌دانم که به این زودی‌ها تمام شود و احتمالا با بشر می‌ماند.

وی درباره دو رقمی شدن فوتی‌ها در روز دهم اسفند ماه نیز گفت: البته این افزایش فوتی به دلیل تاخیر در گزارش‌دهی‌ها بود، نه به دلیل افزایش موارد. به این معنا که پاسخ آزمایشات با تاخیر گزارش شده بود و همه فکر کردند که تعداد فوتی‌های روزانه افزایش یافته؛ درحالی که همکاران گزارش فوتی چند روز را به دلیل تاخیر در پاسخ با هم ارائه کرده بودند.

فعلا پیک جدید کرونا نداریم

عشرتی با بیان اینکه بنابراین در ادامه پیک قبلی، افزایش موارد را شاهدیم که به صورت کند پیش می‌رود، گفت: به ویژه در دو سه هفته اخیر نمودار افزایش موارد در همان حد بالا ثابت مانده است. منتها نسبت به دی ماه مواردمان بالاتر است و در همان حد بالا ثابت مانده است و هنوز موج و پیک جدید خاصی اتفاق نیفتاده است. ما معمولا زمانی اعلام می‌کنیم که یک پیک جدید ایجاد می‌شود که آنقدر تعداد موارد کرونا بالا رود که سیستم درمان‌مان دچار گرفتاری می‌شود، وگرنه روند افزایشی را طی پیک‌های مختلف بارها تجربه کرده‌ایم.

احتمال افزایش موارد کرونا بعد از نوروز ۱۴۰۲

وی درباره پیش بینی‌ها از شرایط کرونا در نوروز ۱۴۰۲ نیز گفت: طی چند سالی که با کرونا پیش رفته‌ایم، معمولا بعد از عید و تعطیلات افزایش موارد کرونا را تجربه می‌کنیم که قابل انتظار است. به جز عید ۱۳۹۹ که همه مردم در خانه ماندند، در عید ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این افزایش بعد از عید رخ داد. بنابراین ممکن است که این اتفاق مجددا هم بیفتد و مقداری افزایش را داشته باشیم. البته از آنجایی که ماه رمضان را هم در نوروز داریم، شاید مسافرت‌ها مانند سابق نباشد و کمتر باشد، اما به هر حال باید آماده بوده و مراقب باشیم.

علامت‌دار شدید در خانه بمانید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: افرادی که علامت‌دار می‌شوند و علائم‌شان در حد علائم سرماخوردگی است، مانند سوزش گلو، آبریزش بینی، تب، لرز، تا علائم شدیدتر که به سمت تنگی نفس و ... می‌رود، حتما باید در منزل بمانند. همچنین توصیه می‌کنیم که در فضاهای سربسته ماسک استفاده شود. در عین حال اگر طبق دستورالعمل موعد تزریق دز یادآور واکسن افراد رسید، حتما آن را تزریق کنند. به ویژه افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند.

وی درباره سویه غالب کرونا در کشور نیز به ایسنا گفت: در دی ماه سویه XBB۱ غالب بود و اکنون هم یکی از سویه‌های جدید که قبلا شناسایی شده بود، غالب است که البته طبیعی است و سویه‌ها معمولا به سرعت منتشر می‌شوند.

عشرتی گفت: افزایشی که در حال حاضر رخ داده است، می تواند نگران‌کننده هم باشد، اما به طور کلی اکنون برای قضاوت زود است و نمی‌توان به صورت مطمئن پیش‌بینی کرد، بلکه باید ببینیم در ادامه چطور پیش می‌رود.

انتهای پیام

  • گروه خبری : اخبار برتر,بهداشت و سلامت
  • کد خبر : 12340
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید